mazowieckie

20 sty 2016

Muzeum Powstania Warszawskiego

muzeum

Pośród strzelistych wieżowców oraz zwartej biznesowej zabudowy miasta jest takie miejsce w Warszawie, które powstało by oddać hołd walczącym za wolność w 1944 roku. To miejsce to Muzeum Powstania Warszawskiego, które każdy powinien zobaczyć.

63 dni walki przeciwko wojskom niemieckim przyniosły śmierć wielu żołnierzom, walczącym honorowo powstańcom i ludności cywilnej. W niektórych dzielnicach miasta nie oszczędzano nikogo, chorych, kobiet i dzieci. Zginęły setki tysięcy ludzi. Systematyczne wyburzanie miasta spowodowało, że zniszczeniu uległa znaczna część Warszawy, w tym Zamek Królewski z historyczną zabudową Starego Miasta. Warszawa został starta z powierzchni ziemi. Powstania Warszawskiego nie da się opisać w jednym poście, nie da się ująć w kilka słów tego, co spotkało mieszkańców Warszawy oraz walczących żołnierzy. Czcząc pamięć poległych w walce postanowiliśmy choć trochę przybliżyć sobie losy ludzi w okupowanej Warszawie, Muzeum okazało się doskonałym dla nas miejscem na odbycie lekcji historii oraz spotkaniem z wspomnienia tych którzy w trakcie powstania walczyli i żyli.

Ekspozycje w Muzeum są mocno rozbudowane, angażując w trakcie zwiedzania różne zmysły, wywołują trudną do opisania paletę uczuć. Dominującym obiektem Muzeum jest monument, na którego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania i z którego usłyszymy bicie serca, symbolizujące życie Warszawy. Ekspozycje na parterze budynku przedstawiają nam początki Powstania, życie codzienne mieszkańców oraz terror jaki zaprowadził okupant. W oddzielnej hali została zawieszona replika samolotu Liberator B-24J w skali 1:1, z którego zrzucana była broń, amunicja i żywność. Na wyższym poziomie zostało zaprezentowane uzbrojenie powstańców, którzy sami produkowali broń do walki. Miejsce Pamięci, czyli mogiły powstańcze, znajduje się w centralnej części na piętrze Muzeum, gdzie również możemy zobaczyć i posłuchać odczytywanych listów powstańczych oraz upadek Powstania i jego następstwa. Podczas wizyty w Muzeum, możemy przejść przez dwa kanały oraz zebrać kartki z kalendarza, na których zostały opisane wydarzenia z każdego dnia Powstania.

Muzeum Powstania Warszawskiego

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • strona internetowa Muzeum Powstania Warszawskiego >>klik<<
  • Muzeum otwarte jest w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 8:00 – 18:00, czwartki w godzinach 8:00 – 20:00, soboty i niedziele w godzinach 10:00 – 18:00
  • we wtorki Muzeum jest nieczynne
  • w niedzielę wstęp do Muzeum jest bezpłatny
  • ceny biletów wstępu do Muzeum – bilet normalny 18 zł/os, bilet ulgowy 14 zł/os
  • pieczątki do odbicia w Sali Małego Powstańca w Muzeum
  • fanom gier polecamy grę Hodowla Zwierzątek, którą za cenę 39 zł można kupić w sklepie muzealnym

W OKOLICY

  • Muzeum Kolejnictwa w Warszawie >>klik<<
  • spacer śladami getta warszawskiego >>klik<<

ZNALEZIONE W INTERNECIE

  • broszura Powstanie Warszawskie do pobrania >>klik<<
  • kartki z kalendarza Powstania Warszawskiego >>klik<<