podkarpackie

04 cze 2016

Trzej Muszkieterowie i inne dzieła w Muzeum Historycznym w Sanoku

Zamek - Muzeum w Sanoku

Dawno temu, na wzgórzu w Dolinie Sanu został wybudowany gród, który w części został zachowany po dziś dzień, dając schronienie najrozmaitszym zabytkom, ważnym dla kultury Podkarpacia i Polski.

Zamek widujemy często, przejeżdżając drogę krajową nr 28 do domu rodzinnego, lecz zawsze podczas pobytu w okolicach Sanoka brakuje czasu na odwiedzenie zabytków, z uwagi na oddawanie się błogiemu lenistwu, spędzaniu czasu na łonie natury i rozkoszowaniu się spokojem Podkarpackiej wsi. Tym razem postanowiliśmy sprawdzić na własne oczy jakie zmiany dokonały się po rozbudowie Zamku o nowe skrzydło. Osobiście jestem pod wielkim wrażeniem, bogactwa zbiorów i rozbudowy galerii malarstwa Beksińskiego.

Zaczynamy zwiedzanie od nieznanej nam jeszcze części zamku, czyli od piwnic, gdzie na początku trasy zwiedzania znajduje się zbrojownia (osobiście uważam wystawę za niedopracowaną w porównaniu do reszty Muzeum) i schron obserwacyjny, z którego nic nie obserwujemy z uwagi na zieleń za maleńkim oknem. Dalej jest już tylko lepiej, więc na czas zwiedzania polecam dużo cierpliwości i ciekawości oraz wygodne buty! W oddzielnej sali wystawowej prezentowane są dzieła Mariana Kruczka, które formą jak i materiałem, z których są wykonane przekonują mnie do siebie i wywołują uśmiech na twarzy. Idąc dalej w podziemiach Zamku będzie nam dane oglądać bogaty zbiór malarstwa polskiego i zagranicznego. W galerii malarstwa XX wieku możemy oglądać dzieła Olgi Boznańskiej, Teodora Axentowicza, Jacka Malczewskiego po dzieła Józefa Chełmońskiego czy Pablo Picasso. Zwieńczeniem trasy w piwnicach Zamku jest nieduża, lecz bardzo bogata w zbiory sala z zabytkami archeologicznymi. Zaprezentowane w gablotach, z bogatym opisem epok oraz miejscem znalezienia skarbów zbiory zrobiły na mnie największe wrażenie. Tym bardziej, że w jednaj z gablot znajdują się gliniane fajki znalezione i przekazane do Muzeum przez Mamę Tomasza (mojego towarzysza podróży życia). W gablotach możemy podziwiać kamienne i krzemienne narzędzia, gliniane naczynia, złote monety oraz coś na co na pewno zwrócą uwagę kobiety – liczne ozdoby biżuteryjne.

Kończymy wizytę pod ziemią i udajemy się na piętra zamku, gdzie w wielu salach podziwiać możemy liczne ikony i malarstwo cerkiewne oraz eksponaty zaprezentowane na wystawie Sztuka Sakralna XV – XIX wieku. Te wystawy już znamy, podczas ostatniej wizyty to one były naszym głównym celem podczas zwiedzania Muzeum.

Wisienką na torcie jest Galeria Zdzisława Beksińskiego, którego prace prezentowane są w wielu salach i na wielu poziomach w przystępny sposób dla zwiedzających. W Muzeum została zbudowana replika pracowni artysty, zaprezentowane zostały obrazy, wczesne prace artysty, liczne fotografie, prace komputerowe jak również dzieło ukończone w dniu zamordowania artysty. Kolekcja jest bardzo bogata i dla fanów Beksińskiego jest to wielka gratka, móc w jednym miejscu przyjrzeć się dorobkowi Sanoczanina. Wszystkim czytelnikom i każdemu z osobna polecam zatrzymanie się po drodze w Bieszczady czy to Góry Sanocko – Turczańskie czy też Beskid Niski i odwiedzenie Zamku Królewskiego w Sanoku, gdzie stare i nowe mury kryją wiele skarbów.

dzieła Mariana Kruczka

by Pablo Picasso

zabytki archeologiczne

sztuka cerkiewna oraz ikony

galeria Zdzisława Beksińskiego

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • strona internetowa Muzeum Historycznego w Sanoku
  • Muzuem otwarte jest od 20 kwietnia do 20 października od wtorku do niedzieli w godzinach 9:00 – 17:00, w poniedziałek 8:00 – 12:00 oraz od 21 października do 19 kwietnia w różnych godzinach do sprawdzenia na stronie Muzeum
  • bilety normalne w cenie 12 zł/os oraz bilety ulgowe 9 zł/os
  • Muzeum przystosowane dla osób niepełnosprawnych, w budynku znajduje się winda
  • nieopodal Muzeum znajdują się miejsca postojowe w strefie płatnego parkowania, w centrum funkcjonuje również parking wielopoziomowy (płatny) oraz wiele innych miejsc parkingowych