podkarpackie

07 cze 2017

nieoczywiste skarby Podkarpacia – cerkiew w Posadzie Rybotyckiej

cerkiew w Posadzie Rybotyckiej

Wędrując czerwonym szlakiem, który swój początek ma w Przemyślu idziemy, to lasami, to łąkami, a większość czasu nielubianymi przez wędrowców, drogami asfaltowymi. To podczas mozolnej wędrówki przez małą wieś Posada Rybotycka, położonej w dolinie rzeki Wiar zauważyliśmy na niewielkim wzgórzu, wśród drzew, tą wyjątkową budowlę. Zamknięta na cztery spusty cerkiew pw. św. Onufrego jest jedną z dwóch obronnych budowli tego typu w Polsce. Świątynia zachwyciła nas od razu, po pierwsze, jest to miły dla oka przerywnik monotonnej wędrówki szlakiem po asfalcie, po drugie budowla ma ciekawą renesansową architekturę. Tego dnia, gdy zobaczyliśmy ją po raz pierwszy musieliśmy ruszać dalej.

Wiele razy rozmyślałam o tym, żeby wrócić w to miejsce i zobaczyć cerkiew od środka. Nastał taki dzień, że znów planowaliśmy wrócić w Pogórze Przemyskie. Zaczęłam więc poszukiwania kontaktu do osoby, która udostępni nam cerkiew do zwiedzania. Po wykonaniu kilku telefonów w końcu się udało, umawiamy się na zwiedzanie cerkwi.

Jest piękna, ciepła czerwcowa sobota, w samo południe docieramy do naszego celu, do najstarszej cerkwi w Polsce położonej w centrum wsi na Pogórzu Przemyskim.
Pan kościelny, który dysponuje kluczami do świątyni zjawia się punktualnie. Jeszcze tylko kilka zamków i drzwi cerkwi pw. św. Onufrego zostają otwarte. Wnętrze wita nas przyjemnym chłodem i pozostałościami fresków, które udało się odrestaurować w XX wieku. Najlepiej zachowane freski znajdują w prezbiterium oraz pod łukami. W nawie cerkwi obrazy „biblii dla ubogich” nie zachowały się zbyt dobrze, ale gdzieniegdzie widać ich pozostałości. Prócz tych dwóch pomieszczeń na parterze cerkwi mamy jeszcze babiniec oraz kruchtę, gdzie na ścianach łatwo można dostrzec gmerki, które wykonali pielgrzymi przybywający do świątyni, często są one opatrzone datami, nam udało się odnaleźć najstarszą z nich z 1514 roku.
Nad babińcem i kruchtą znajduje się kaplica, do której nie ma wstępu z uwagi na zły stan schodów do niej prowadzących. Warto wspomnieć, że cerkiew jest najstarszą murowaną cerkwią typu obronnego w Polsce.
Cerkiew mimo upływu lat oraz tego, że nie jest użytkowana i w pełni odrestaurowana, warta jest zobaczenia. Jeśli nie uda Wam się zorganizować wejścia do środka, to warto choć po drodze zobaczyć ten nieoczywisty skarb Podkarpacia.

obronna cerkiew w Posadzie Rybotyckiej

wnętrza cerkwi w Posadzie Rybotyckiej

gmerki pozostawione przez wiernych

cerkiew pw. św. Onufrego

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • cerkiew w Posadzie Rybotyckiej jest zamknięta dla zwiedzających, aby dostać się do środka należy umówić się z kościelnym, który dysponuje kluczami do świątyni,
  • kontakt do kościelnego uzyskujemy w następujący sposób: dzwoniąc do Archidiecezji Przemysko – Warszawskiej Kościoła Grekokatolickiego w Polsce, następnie po otrzymaniu numeru do proboszcza parafii, która jest właścicielem świątyni, dzwonimy do Niego w celu uzyskania numeru telefonu do kościelnego,
  • za zgodą Pana kościelnego mogę przekazać Jego numer zainteresowanym osobom,
  • koszt zwiedzania wnętrz świątyni jest umowny i może wynieść około 50 zł,
  • więcej informacji o Pogórzu Przemyskim znajdziecie w książce.

ZNALEZIONE W INTERNECIE

  • zdjęcia wnętrza cerkwi można zobaczyć w internecie