podlaskie

17 maj 2015

w krainie żubra – Puszcza Białowieska

puszcza

Na pograniczu Polski i Białorusi możemy podziwiać fragmenty zachowanego lasu o charakterze pierwotnym, czyli Puszczę Białowieską. W celu ochrony przyrody, w części Puszczy został utworzony Białowieski Park Narodowy, który jest jednym z pierwszych utworzonych parków narodowych w Polsce. Całkowita powierzchnia Puszczy wynosi ok. 1500 km kw., z czego mniej niż połowa znajduje się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Puszcza Białowieska jest niewątpliwie pięknym kompleksem leśnym, który możemy eksplorować pieszo jak również przemieszczając się na rowerze. Jako zmotoryzowany turysta oceniam ten region na piątkę z plusem, w całym kompleksie znajdziemy dużo parkingów, zostało oznakowanych dużo szlaków pieszych i rowerowych, szlaki są dobrze utrzymane. Baza noclegowa jest dobrze rozwinięta, zaczynając od kwater prywatnych na hotelach kończąc, w samej Białowieży znajduje się dużo punktów gastronomicznych i restauracji, tych lepszych i tych gorszych.

Odwiedzenie Puszczy Białowieskiej z okazami potężnych dębów było jednym z moich marzeń podróżniczych, które staram się konsekwentnie spełniać. Marzenie się ziściło i muszę przyznać, że zazdroszczę mieszkańcom Warszawy, za to że mają taki szybki dojazd do Puszczy. Droga ze stolicy to raptem 3 godziny jazdy samochodem, z Krakowa natomiast to wycieczka na pół dnia, pokonanie trasy zajmuje ok 8 godzin. Wczesna wiosna to najlepszy okres na odwiedzenie Puszczy, liście w koronach drzew nie są jeszcze w pełni rozwinięte, więc zadzierając głowę do góry można podziwiać potężne okazy drzew takich jak: dęby, jesiony, sosny i inne. W samej puszczy znajduje się wiele stanowisk roślin, które wczesną wiosną mają jedyną okazję na pokazanie swojego piękna, póki jeszcze nie znajdą się w cieniu liści drzew.

„Żebra żubra”

Mimo że to majówka i noclegi trzeba w tym rejonie rezerwować ze sporym wyprzedzeniem, nam udało się znaleźć nocleg w samej Białowieży, skąd wszędzie można podejść pieszo, przejechać na rowerze lub też udać się do celu wycieczki samochodem, a dla lubiących przygody nawet drezyną!
Naszą pierwszą wycieczkę zaczynamy na północnym końcu Białowieży podążając w kierunku Teremisek. Mamy zamiar udać się ścieżką edukacyjną Żebra Żubra, która okazuje się być zamknięta z powodu złego stanu technicznego. Decydujemy się jednak na jej przejście. Szlak prowadzi przez podmokłe tereny lasu olchowego (ols), gdzie zaobserwowaliśmy bogate stanowiska czosnku niedźwiedziego, przylaszczki, kopytnika pospolitego, zawilca oraz knieci błotnej. Ścieżka o długości 4 km przeznaczona jest dla turystów pieszych z uwagi na to, iż w większości poprowadzona jest po pomostach (które wymagają już odnowienia). Niedaleko końca ścieżki można udać się do Rezerwatu Pokazowego Żubrów i innych zwierząt. Żubr to niewątpliwie Król Puszczy oraz największy ssak żyjący w Europie, ponieważ już widzieliśmy żubry w Pszczynie oraz w Bieszczadach rezygnujemy tym razem z odwiedzania tych pięknych zwierząt, ponieważ dzisiejszego dnia będą miały już sporo gości, którzy tłumnie tu zjechali.

w głąb lasu

idź do lasu

Z uwagi na wczesną porę udajemy się w dalszą drogę ścieżkami Puszczy Białowieskiej, a ja po cichu liczę na spotkanie z żubrem, rysiem lub łosiem. Czas spędzony w lesie, wśród pięknego śpiewu ptaków, na ścieżce gdzie mało jest turystów, z dala od zgiełku miasta i problemów życia codziennego to czas bardzo dobrze spędzony. Spacerem dochodzimy do Czerlonki, skąd udajemy się do Miejsca Mocy, miejsca tak zwanego ponieważ jedni przypisują mu znaczenie magiczne a inni magnetyczne. Dzisiejszy spacer, przy pięknej słonecznej pogodzie dał nam odpoczynek i wytchnienie od spraw codziennych. To był udany dzień! Ciąg dalszy spaceru po Puszczy Białowieskiej nastąpi.

spacer po puszczy

tam, gdzie jeżdżą drezyny

INFORMACJE PRAKTYCZNE

  • dobrze zaplanować swój pobyt z Regionalnym Centrum Informacji Turystycznej
  • do Białowieży prowadzi droga wojewódzka nr 689 z Bielska Podlaskiego
  • baza noclegowa, między innymi pokoje gościnne BPN
  • polecamy nocleg w Domu pod Żubrem w Białowieży
  • podczas wędrówek przyda się mapa wydawnictwa Compass Puszcza Białowieska i okolice (skala 1: 50 000), mapę można zakupić w w wielu miejscach w Białowieży (cena: 10 zł), dostępna jest również mapa przyrodnicza Puszczy Białowieskiej wydana przez Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
  • ścieżka przyrodnicza Żebra Żubra poprowadzona została w Rezerwacie Lasy Naturalne Puszczy Białowieskiej
  • z parkingu przy Rezerwacie Pokazowym Żubrów można udać się na spacer zielonym szlakiem poprowadzonym w Rezerwacie Krajobrazowym im. prof. Władysława Szafera
  • Miejsce Mocy znajduje się w okolicy czarnego szlaku poprowadzonego z Białowieży
  • Rezerwat Pokazowy Żubrów udostępniony jest do zwiedzania codziennie w godzinach od 9:00 do 17:00 (od 15 kwietnia do 15 października) oraz poza sezonem od wtorku do niedzieli w godzinach od 8:00 do 16:00, opłata za wstęp wynosi 9 zł/os, bilet ulgowy 5 zł/os
  • szlaki turystyczne Podlasia
  • szlaki turystyczne Puszczy Białowieskiej

ZNALEZIONE W INTERNECIE